COVID - 19Napisano dnia: 2020-10-21
POSTĘPOWANIE W RAZIE PODEJRZENIA ZACHOROWANIA NA 
COVID - 19
1. DUSZNOŚĆ

Wiele osób, u których zdiagnozowano COVID-19, odczuwa duszność; jest to jeden z charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem. Wirus powoduje zapalenie płuc i uszkodzenia, które mogą utrudniać złapanie oddechu. Ten objaw może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące po ustąpieniu COVID.

2. CHRONICZNE ZMĘCZENIE

Jedną ze złych wiadomości na temat COVID-19 jest to, że nawet jeśli wyleczysz się z wirusa, możesz nie czuć się całkowicie zdrowym. Lekarze zwracają uwagę, że coraz więcej pacjentów, którzy wracają do zdrowia po zakażeniu koronawirusem, po kilku tygodniach nadal czują się słabi, zmęczeni, ospali, odczuwają zadyszkę.

3. BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ

Utrzymujący się ból w klatce piersiowej, który może łudząco przypominać atak serca, został zgłoszony przez osoby z objawami koronawirusa. 

4. SUCHY KASZEL

Suchy, uporczywy kaszel jest kolejnym najczęstszym objawem koronawirusa. Podobnie jak zmęczenie i duszność, może trwać długo po wyzdrowieniu z wirusa - nawet do kilku miesięcy.

5. OBJAWY NEUROLOGICZNE

Ponad połowa pacjentów, u których zdiagnozowano koronawirusa, zgłasza występujące nadal objawy neurologiczne - nawet trzy miesiące po rozpoznaniu. Do objawów neurologicznych zaliczane są między innymi dezorientacja, zmęczenie, trudności z koncentracją, zmiany osobowości, bóle głowy i bezsenność.

6. UTRATA WĘCHU LUB SMAKU

64 proc. osób z COVID-19 zgłosiło utratę węchu lub smaku. Objaw ten utrzymuje się średnio osiem dni, ale niektórzy pacjenci doświadczają go tygodniami. 

7.  ZMIANY SKÓRNE

U ponad 20 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19, zauważono także zmiany skórne, takie jak wysypki, pokrzywka lub wypryski przypominające ospę wietrzną. Objawy te mogą się utrzymywać dłuższy czas.

9. INNE OBJAWY MOGĄCE WYSTĘPOWAĆ PRZY COVID - 19

Wymioty, biegunka, odwodnienie organizmu ogólne osłabienie, ucisk krtani, problemy z widzeniem, bóle mięśni, bóle stawów, bóle głowy, wewnętrzna wysypka jamie ustnej.

Temperatura może być bardzo wysoka lecz nie koniecznie, może bardzo szybko w okresie 0.5 - 1 godz. wzrastać i maleć np. 35,4 - 37,4 °C.

Spadająca saturacja.( nasycenie krwi tlenem czyli wydajność płuc w natlenieniu całego organizmu ). Urządzenia dostępne w aptekach lub w sklepach medycznych oraz internetowych.

Po zauważeniu takich objawów zaleca się SAMO IZOLACJĘ DOMOWĄ I SAMO KONTROLĘ nie wpadać w panikę, jeżeli to możliwe skontaktować się lekarzem pierwszego kontaktu lub
zadzwonić na dyżur 24 godziny w soboty, niedzielę i święta, oraz w pozostałe dni tygodnia na dyżur nocny od godz.18:00 - 7:00 pod nr.  122811005  Niepołomickiego Centrum Medycznego.

W sytuacjach nasilania się objawów lub zagrożenia życia numer ratunkowy 
 tel. 112  lub  999
 
 
                                                                          Ryszard  Kępa