W obliczu koronawirusaNapisano dnia: 2020-03-17

Oświadczenie p.f. Burmistrza Niepołomice

Drogie Mieszkanki i Mieszkańcy Miasta i Gminy Niepołomice,

Ostatnie dni pokazały jak ważne przed nami zadanie. Zadanie, które, jeśli zostanie odpowiedzialnie wypełnione, pozytywnie zapisze się na kartach historii. Jako pełniący funkcję burmistrza dokładam wszelkich starań, by to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu spełniało wszystkie wymogi i abyście Wy, jako mieszkańcy czuli się bezpiecznie.

Ważne jest, by nie tylko chronić, ale i zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dlatego stosujemy się do wszystkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Za główny cel stawiamy sobie troskę o zdrowie i życie mieszkańców, dlatego wszystkie jednostki niosące pomoc są w pełnej gotowości. Każdy z nas wie, jak ważni są dla nas seniorzy, dlatego apeluję, by każdy, kto tylko mógłby pomóc osobom starszym np. w zakupach – zgłaszał taką możliwość. Unikajmy skupisk ludzkich, wykorzystajmy te dni, by w miarę możliwości pracować zdanie. Zwróćmy szczególną uwagę na higienę osobistą i bezpieczeństwo.

Wobec pojawiających się przypadków zakażeń koronawirusem uruchomiliśmy specjalną stronę w serwisie e-Niepołomice, za pośrednictwem której przekazujemy informacje istotne z punktu widzenia profilaktyki i walki z wirusem. Walka ta wymaga dyscypliny, współpracy i zachowania spokoju. Dlatego udostępniamy potwierdzone informacje, które będą pomoce dla Państwa w okresie wzmożonego zagrożenia.

Dokładamy wszelkich starań, by każdy czuł się bezpiecznie i aby wprowadzone zmiany nie sparaliżowały funkcjonowania całej gminy.

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Miasta i Gminy Niepołomice komendant Straży Miejskiej, Janusz Kaczmarczyk, podjął decyzję o maksymalnym ograniczeniu przyjmowania i realizacji zgłoszeń interwencyjnych.

W gminie Niepołomice powstaje wiele inicjatyw, gdzie oferowana jest pomoc sąsiedzka.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym przedstawiamy informację od organizatorów transportu publicznego. Komunikacja aglomeracyjna, a więc linie autobusowe 211, 221 oraz 301 będą kursować bez zmian, czyli według aktualnego rozkładu. Ponadto w autobusach MPK znajdują się wydzielone strefy ochronne dla kierowców, bilety można kupić wyłącznie w automatach, drzwi do tramwajów i autobus będą otwierane automatycznie na wszystkich przystankach. Jak wynika z informacji od prywatnych przewoźników możemy się liczyć z mniejszą ilością kursów.

Domy kultury, muzea, biblioteki czy pływalnia są zamykane. Do 25 marca nieczynne będą szkoły, przedszkola i żłobki. Przez ten czas rodzicom przysługują dodatkowe dni opieki nad dziećmi. Z takiego prawa z pewnością skorzystają osoby pracujące również w instytucjach publicznych. Dlatego można się spodziewać braków kadrowych na niektórych stanowiskach.

W związku z zagrożeniem epidemicznym ogłoszonym w Polsce i zawieszeniem transportu lotniczego, od 16 marca Poczta wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów. Wprowadzone zostają zmiany w organizacji pracy placówek pocztowych.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie podejmowane działania to środki ostrożności. Mają one na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Jednocześnie informuję, że pozostajemy do Państwa dyspozycji. Wszystkie pytania i wątpliwości można zgłaszać drogą mailową na adresu odpowiednich komórek i za pośrednictwem platformy E-PUAP.

Wszystkie informacje o zagrożeniu aktualizujemy pod linkiem: www.niepolomice.eu/koronawirus. Zachęcam do korzystania i informowania bliskich

Krystian Zieliński
Pełniący Funkcję Burmistrza
Miasta i Gminy Niepołomice

Informacja ze strony Niepołomice.eu