Spotkanie z Ministrem InfrastrukturyNapisano dnia: 2018-06-08

W  dniu 26 maja 2018 r. w Niepołomicach w remozie OSP Niepołomice odbyło się spotkanie z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

Spotkanie p. Ministra w ramach odwiedzania lokalnych społeczności. Rozpoczął p. Minister informując o osiągnięciach takich jak 500 + , ma być wyprawka szkolna 300 +.

Następnie przystąpiono do dyskusji i zadawaniu pytań Ministrowi.

Jedną z poruszonych spraw były problemy związane z wyłonieniem w konkursie firmy która wykona zjazd z autostrady A 4 w Podłężu gm. Niepołomice. Problemy były nie tylko z firmą ale również z zabezpieczeniem finansów na ten cel. Minister zapewniał, że w tym roku na pewno prace ruszą i będą na ten cel zabezpieczone pieniądze. Ta inwestycja jest priorytetowa na tym terenie i będzie wykonana. Porouszono również temat kolei Podłęże - Piekiełko.

Zadawano pytania o chodniki poszerzenie drogi E 40 na odcinku Wieliczka – Bochnia, poruszano również tematy dróg powiatowych i gminnych. Pan Minister przypomniał, że za drogi gminne i całą infrastrukturę odpowiadają gminy , za powiatowe – powiaty a za wojewódzkie Zarząd Dróg Wojewódzkich. Na cele utrzymania dróg dysponują finansami, które są wydawane zgodnie z lokalnymi planami.

P. Minister zapytany czy znany jest problem mieszkańców z dojazdem do Krakowa i inicjatywa oddolna sołtysów wschodniej części gminy Niepołomice „ o przywróceniu kolei tak zwanej Niepołomki”.

Inicjatywa sołtysów jest znana Ministrowi i pozytywnie ją odbiera, natomiast co do możliwości przywrócenia kolei na tym terenie na chwilę obecną niestety ale sprawa jest skomplikowana. Została kolej całkowicie zlikwidowana , nie ma żadnej infrastruktury, którą można by [przywrócić do stanu poprzedniego. Niestety posunięcie dotyczące likwidacji kolei nie było gruntownie przemyślane, ale dzisiaj można powiedzieć , że był to błąd. Obecnie stawia się na przywracanie połączeń kolejowych. Tutaj niestety nie ma żadnej infrastruktury. Na chwilę obecną niestety nie planujemy w tej gminie inwestować od podstaw w budowę kolei. Nie znaczy to, że pomysł skazany jest na niepowodzenie. Może w dłuższym okresie, taki cel zostanie zrealizowany, nie należy się poddawać.

 

Poruszano jeszcze inne sprawy, których jednak nie odnotowano.

 

Sporz. Radny Sołecki Henryk Gruca