KOLEJĄ DO CHOBOTUNapisano dnia: 2017-10-15

Czy chcemy by z Chobotu do Krakowa kursowała kolejka PKP ? 

 Od pewnego czasu sonduję zainteresowanie moim pomysłem, wśród mieszkańców: Woli Zabierzowskiej i Zabierzowa Bocheńskiego. Pomysł dotyczy powstaniem linii kolejowej na trasie Kraków - Niepołomice (strefa przemysłowa) - Wola Batorska - Wola Zabierzowska - Chobot.

Ku mojemu zaskoczeniu nie ma ani jednej osoby, która by była przeciwna pomysłowi. Od razu padają pytania:

  • kiedy będzie ?

  • gdzie będą przystanki ?

  • którędy będzie biegła linia kolejowa ?

  • a skąd wziąć na to pieniądze ?

W trakcie rozmów, okazało się że pomysł powstania linii kolejowej na tym terenie nie jest nowy. Jak się okazuje w przeszłości jeszcze na przełomie 60 i 70 lat ubiegłego stulecia powstała część z inwestycji kolejowej w Niepołomicach i Woli Batorskiej. Położone zostały tory i zbudowane budynki kolejowe. Inwestycja jednak została wstrzymana, a powodem miała być upadłość firmy która budowała tą linię. Przeznaczeniem miało być oprócz przewozu pasażerów, przewóz żwiru i ropy naftowej z Grobli do Krakowa.

Patrząc na obecne standardy komunikacyjne każda aglomeracja będą ograniczać ruch kołowy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest powstający smog. Eliminując indywidualny transport ogranicza się smog. Jak można zauważyć jeszcze niedawno traktowany jako zło konieczne transport zbiorowy wraca do łask. Dzisiaj tworzy się likwidowane wcześniej linie podmiejskie kolejowe, wraca się do komunikacji miejskiej (która coraz bardziej jest pro ekologiczna). Ogranicza się ruch w centrum miast poprzez płatne strefy parkowania. W Krakowie systematycznie się tak strefa poszerza. Według oświadczeń składanych przez włodarzy miasta – teren całego Krakowa ma być jedną wielką strefą płatnego parkowania.

W związku z powyższym miasta i gminy satelitarne starają się o połączenie z Krakowem za pośrednictwem PKP. Mówi się już głośno o Myślenicach, Bochni i innych gminach, które też chciały by mieć takie połączenie. Przy takim rozwiązaniu powstają jeszcze inne korzyści, a mianowicie współpraca na płaszczyźnie PKP i MPK. Oba podmioty już dzisiaj współpracują oferując łączone usługi. Bilety PKP i MPK, czyli dwa w jednym i są one bardzo konkurencyjne w stosunku do Busów.

Powstanie linii kolejowe Chobot – Kraków generowało by kilka korzyści dla mieszkańców jak i dla środowiska.

Można by to literalnie wymienić:

  • krótki czas dojazdu do centrum Krakowa,

  • tańszy koszt dojazdu (nie korzystamy z płatnych parkingów, samochodów),

  • ograniczenie emisji spalin (nie korzystamy z samochodów),

  • możliwość przesiadki na komunikację zbiorową,

  • nie tracimy czasu na szukanie miejsca na parkingach nie płatnych lub płatnych w pobliżu miejsca pracy lub załatwienia sprawy,

  • Nie tracimy czasu na dojazd do Podłęża i przesiadanie się z samochodu do kolejki PKP w celu dojazdu do Krakowa (przystanki w Niepołomicach i wsiach strony wschodniej gminy, do których można dotrzeć na rowerze lub pieszo).

 

Można by i należy na ten temat rozmawiać, ale na chwilę obecną należy działać puki są jeszcze „Dotacje Unijne” i Kolej chce się rozbudowywać. Ze wstępnych ustaleń jest wola w PKP by otwierać nowe połączenia lokalne i wybudowanie takiej 15 km linii nie jest problemem. Będzie musiało zostać opracowane „Studium”, w które był by wpisany taki projekt a co do finansów to „UNIA” dopłaci.

 

Najważniejsze by inicjatywa wyszła „Od Dołu”, dlatego też począwszy od dnia jutrzejszego czyli 16 października 2017r. będzie można składać podpisy na liście „Poparcia dla powstania linii kolejowej Kraków – Chobot”. Listy takie będą wystawione w sklepie u Edwarda Wnęka oraz u Sołtysa Woli Zabierzowskie ( podczas Dyżuru Sołtysa , lub w domu Sołtysa). Wiem że będzie duże zainteresowanie i dlatego w niedługim czasie jeżeli zajdzie taka potrzeba zaangażują się Radni Sołeccy, którzy z takimi listami będą chodzili.

Na chwilę obecną listy poparcia można podpisywać w Woli Zabierzowskiej (sklep na Kącie, "u Ewy", w Szkole Podstawowej), Zabierzowie Bocheńskim (w sklepie "u Edka", u Grzegorzka, Przyuchodni Zdrowia) i Chobocie ( w sklepie przy Domu Kultury).. 

 

 

 

 

Sporz. Sołtys Wiesław Garncarz