ROWYNapisano dnia: 2013-06-26

W czerwcu 2013 r. pan Burmistrz wystosował pismo dotyczące rowów.

W załączeniu prezentuję wszystkim mieszkańcom Woli Zabierzowskiej  stanowisko pana Burmistrza odnośnie rowów melioracyjnych i przydrożnych.

Temat rowów przydrożnych jak również melioracyjnych był przeze mnie poruszany na spotkaniu pana Burmistrza  z Radą Sołecką w 2012 r. Zwracałem wówczas uwagę na degradację naszych dróg w związku z brakiem rowów lub uszkodzonych przepustów przy drogach gminnych. W kontakcie z mieszkańcami, jak również z własnych spostrzeżeń na przestrzeni lat wynika, że w Woli Zabierzowskiej w miarę poprawnie funkcjonował system odwadniania dróg i pól. To zmieniło się  z uwagi na brak reakcji na zaniedbania i nieprawidłowości.

Musiało trochę popadać by stwierdzić, ze nieczyszczone rowy przydrożne i melioracyjne oraz uszkodzone lub niewłaściwe przepusty przy zjazdach doprowadziły do lokalnych podtopień.

Polecam wszystkim mieszkańcom pismo pana Burmistrza skierowane do nas wszystkich na temat rowów i urządzeń drogowych i melioracyjnych.

Pismo zostanie rozplakatowane na tablicach ogłoszeń by osoby nie odwiedzające  naszej strony mogły się również zapoznać.

Pozostaje jeszcze  kwestia kto ma  konserwować rowy melioracyjne i w jakim zakresie. Z pisma p. Burmistrza i stanowiska pana Prezesa Gminnej Spółki Wodnej wynika, że należy to do właściciela działki, przez którą rów przebiega.

Tutaj rodzi się problem bo właściciele tych działek są coraz starsi i posiadają coraz mniej pieniędzy, przez co nie mogą sami dokonać konserwacji rowu lub nie posiadają na tyle funduszy by zlecić konserwację takiego rowu. Są również takie działki, do których jest kilku spadkobierców-wogóle nie zainteresowanych stanem rowu melioracyjnego.

Jest pytanie związane  z tym problemem co zrobić by mimo braku sił i środków rowy melioracyjne były konserwowane.

Odpowiedź nasuwa się sama Spółka Wodna- do niej należeli wszyscy mieszkańcy i jak pamiętamy byliśmy wszyscy członkami Społecznej Spółki Wodnej i płaciliśmy przy podatku niewielką kwotę, która pozwalała na konserwację może nie wszystkich rowów w roku, ale były one wszystkie systematycznie zgodnie z przyjętym grafikiem konserwowane.

Należałoby się zastanowić nad przystąpieniem do Spółki Wodnej.

sporz. Wiesław Garncarz